top of page
 • Writer's pictureMichal Stehlík

Tamron 150-500mm F5-6.7 Di III VC VXD recenze

Updated: Jul 28, 2022

Na tuhle recenzi jsem se neskutečně, ale neskutečně těšil. Drtivou většinu krajinářských tripů beru milované kombo Tamron 17-28mm f/2.8 Di III RXD a Tamron 28-200mm f/2,8-5,6 Di III RXD, ale jakmile vyrazím na větší hory (Dolomity, Tatry…), sem tam se přistihnu, že mi chybí i delší ohniska.


Pokud Vás baví vychytávat detaily v krajině, “lovit” kamzíky, nebo ujíždíte na sportovní fotografii, následující řádky Vás budou bavit.

Sázka na otevření platformy bajonetu E i třetím stranám se Sony definitivně vyplatilo. Koncept jednoho bajonetu propojuje modely se snímači full-frame a APS-C, čímž nabízí neomezený tvůrčí potenciál.

Tamron této možnosti využil naplno a jedním z nejnovějších přírůstků do rodiny Sony E je nový ultra teleobjektiv Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di III VC VXD pro full-frame fotoaparáty (u APS-C je rozsah cca. 225-750mm).


Pojďme si hned na začátek říct, co všechny ty zkratky znamenají:

 • Di III (Digitally integrated design) - skla specificky navržená pro bezzrcadlovky s vyměnitelnými objektivy, v tomhle případě pro Sony Full Frame E-mount, neboli Sony FE

 • VC (Vibration Compensation) - stopadesát pětistovka je první sklo do Tamronu pro Sony Full Frame těla, které nabízí integrovanou optickou stabilizaci

 • VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive) - mechanismus ostření lineárního motoru pro extrémně rychlý a vysoce přesný pohyb (ve srovnání s konvenčním pohonným systémem lineární motor výrazně snižuje hluk a vibrace pohonu)

Tamron si obecně zakládá na použití kvalitních materiálů (vysoce kvalitní plasty a pryskyřice v kombinaci s precizně tvarovanými skly) a perfektním zpracování, které garantuje 5ti letou tovární zárukou (produkty je nutné registrovat do 2 měsíců od zakoupení - pro ČR a SR je distributorem www.penta.cz a www.epenta.sk). Nejinak je tomu i u 150-500mm.


Pár základních parametrů:

Modelové označení: A057

Ohnisková vzdálenost: 150-500mm

Světelnost objektivu: 5-6,7mm

Optická konstrukce: 25 členů v 16 skupinách

Počet lamel clony: 7

Minimální zaostřovací vzdálenost: 0,6m (WIDE) / 1,8m (TELE)

Průměr filtrů: 82mm

Váha: 1,725kg

Délka: 209,6mm (283mm při ohniskové vzdálenosti 500mm)

Utěsněný proti vlhkosti a prachu

Optická stabilizace


U recenzí se snažím zůstat seriózní, takže vtípky o tom, že je to objektiv pro ty co si potřebují něco kompenzovat nechám stranou, haha… a po 6 měsíčním testování se rovnou vrhneme na detaily. Že je to sklo, které už při vybalování kouzlí úsměv na rtech asi netřeba zdůrazňovat. Hned na první dobrou mě potěšilo, že je stopadesát pětistovka dodávaná s Arca-Swiss kompatibilním stativovým držákem, včetně integrovaných otvorů pro připevnění popruhu, což v překladu znamená, že ho jednoduše a pevně upnete téměř do každé existující stativové hlavy, bez jakéhokoliv “vaklu” (úplně nerozumím, proč to v dnešní době nedělá každý, i třeba skvělá Sony 200-600mm se dodává s nekompatibilní “nohou”). Držák je polohovatelný a nabízí možnost odejmutí prostým povolením jednoho šroubu.

Tělo je utěsněné proti vniknutí prachu a vlhkosti a z vlastní zkušenosti nutno podotknout, že Tamron to dělá velmi dobře. Jak Tamron 17-28mm f/2.8 Di III RXD, tak TAMRON 28-200 mm f/2,8-5,6 Di III RXD si se mnou užily hodně lijáků (17-28mm se se mnou dokonce vykoupala, při držkopádu do Lago di Sorapis…) a i 150-500mm jsem důsledně otestoval při namrzajícím přívaláku na Velkém Ostrém (zatím asi nejhorší zážitek ever) a nestalo se vůbec, ale vůbec nic.

Pokud patříte mezi pedanty na čistotu předních členů, tak vás rozhodně potěší fluorový povlak odpuzující vodu, mastnotu a nečistoty, pro bližší pochopení jak moc je to dobré mrkněte sem: www.youtube.com. Dále je zde využita technologie BBAR-G2 (Broad Band Anti Reflection) - alias vícenásobné nanášení vrstev fluoridu hořečnatého k potlačení vnitřních odrazů způsobujících “duchy” (sekundární obrázky) a odlesky (způsobující nízký kontrast a vyblednutí).

Sony A7 III, Tamron 150-500mm F/5-6.7 Di III VC VXD, ISO400, 1/200s, f/6.3,

VFFOTO magnetický UV GS 82mm


Tamron k objektivu dodává celkem robustní sluneční clonu s pružnou ochranou přední částí, což je celkem fajn, zvlášť když Vám věčně něco padá... eh...


Teď k hlavním prvkům těla.

5 různých řepínačů:

 • přepínání AM/MF

 • limitace ostření

 • VC ON/OFF

 • 3 VC módy - standard, panning a priorita rámování

 • Lock - zabraňuje samovolnému vysunutí objektivu (uzamyká se v poloze 150mm)

Další funkcí je FLEX ZOOM LOCK, která umožňuje zamknout zoom v libovolné poloze vysunutím zoom prstence, tohle si zamilujete.

Toť vše k popisu detailů a jdeme se podívat jak se s ním fotí.

To se dá shrnout dvěma slovy… jednoduše skvěle. Díky kompaktní velikosti není problém ho sbalit i do menšího fotobatohu, čímž ho s sebou bude nosit bez problémů i na delší treky.


V případě focení rychle se pohybujících objektů, sportu, nebo divokých zvířat budete nadšení z autofocusu. Funguje perfektně a neměl jsem defacto žádný problém s proostřením. Lineární VXD motory jsou velmi rychlé a navíc nevydávají nepříjemný hluk. Focus na oko je naprosto excelentní. Jediné dilema mohou mít majitelé těl Sony A9 a Sony A1, které umožňují rychlost sériové snímání na 20 sn./s, resp. 30sn./s u A1. Sony totiž třetím stranám staví limit sériového snímání na 15sn./s, což u A1 znamená už poloviční rychlost a to není úplně málo.


Obrazová kvalita je úchvatná. Vinětace a obrazová distorze je téměř zanedbatelná a objektiv má perfektně pod kontrolou i chromatickou aberaci.

Obecně jsou snímky krásně ostré a plné kontrastu. K lehkým ztrátám obrazové kvality dochází v rozích, kde ubývá kontrastu a ostrosti, což se nejvíce projevuje na extrémech (150mm a 500mm), nicméně celkově je obrazová kvalita stopadesát pětistovky naprosto fantastická a jestli Vás trochu baví i makro u květin a hmyzu, budete nadšení z minimální zaostřovací vzdálenosti 0,6m (při 150mm) a krásného bokehu.Plusy a minusy:

Plusy:

 • skvělá obrazová kvalita v celém rozsahu

 • perfektní autofocus - rychlý, tichý a velmi přesný

 • Minimální zaostřovací vzdálenost 0,6m

 • mechanismus FLEX ZOOM LOCK

 • VC - optická stabilizace

 • Arca-Swiss kompatibilní stativový držák - tohle je must have

 • BBAR-G2 a fluor coating pro eliminaci odlesků a odpuzování nečistot

 • utěsnění proti vlhkosti a prachu

 • 82mm filtry

Mínusy:

 • nedá se použít telekonvertor

 • ostřící prstenec je celkem úzký, na případné video to není úplně top

 • uvítal bych větší světelnost (ale to vždy a vlastně si pak neumím představit rozměry, váhu a také cenu…)

Summa summarum:

Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di III VC VXD mi už v batohu zůstane a to i přes to, že na delší treky budu muset volit mezi jím a dronem (kvůli celkové váze výbavy). Je to sklo s nádhernou kresbou, rychlým autofocusem, skvělým podáním barev a výbornou flare rezistencí, které za dobrých světelných podmínek naprosto uspokojí milovníky sportovní fotografie, zvířat a krajináře (zejména pak na “vypichování” detailů - hory v mlze, Moravské Toskánsko…) a to vše za velmi přívětivou cenu (v létě 2022 se 150-500mm prodává na penta.cz za 30990kč, kdy přímý konkurent od Sony 200-600mm za 55990kč - jak jsem již zmínil výše, Sony ale umožňuje snímání 30sn./s).

Za parádní profilovou velké díky skvělému @jaroslavholy.cz


Při focení ve ztížených světelných podmínkách (špatně osvětlený stadion atd.) už světelnost naráží na své limity a bude třeba se porozhlédnout po světelnějších objektivech, nicméně tady se pak bavíme o řádově jiných cenách...


Tak zase příště,

MS


- při nákupu na www.penta.cz a www.epenta.sk použijte kód MICHAL10 pro 10% slevu na produkty Tamron, 3 Legged Thing, Boya a Jupio ;o)

58 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page