top of page
  • Writer's pictureMichal Stehlík

Itálie - Dolomity - Lago di Antermoia

Updated: Mar 29, 2022


Léto 2020 - během letošní rodinko dovči na Gardě (taky kam jinam vyrazit během nejvirulentnějšího roku, aneb pod svícnem je největší tma…) se mi podařilo uplatit manželku a obě dítka neskutečně dobrejma zmrzkama (fantastická rodinná zmrzlinárna tady: https://www.gelateriacantonati.it/it - mají tam výborný úplně všechno a je to 2 minuty od pláže) a utrhnout se na trip do Dolomit.


Původní plán byl východ slunce v Santa Maddaleně se všema těma kýčovitejma kostelíkama a pak přejezd na Lago di Antermoia, protože jsem prostě romantická duše a jako jezero ve 2500m a ve tvaru srdce? Jako vážně?.Naneštěstí nejsem úplně mistr v plánování, takže vstávám celkem pozdě (cesta z Gardy je něco přes 3 hoďky), po cestě 2x blbě sjíždím z dálnice, východ slunce samozřejmě nestíhám a tak dávám Maddaleně sbohem a jedu rovnou do městečka Mazzin odkud má vést cesta přes vodopády až na jezero (a taky, že vedla… mapy.cz rulez, jsou tam značený i ty nejmenší kančí stezky!).


Je 7 ráno, světu vládne vir, a všední den do toho, takže šlapu úplně sám… neskutečný… matně si začínám vzpomínat jak vypadá ticho (trochu jsem to za těch pár let co jsem ženatej pozapomněl a ty dvě malý štěbetalky co mi žena nadělila to dorazily úplně…).


Nejdu ani půl hodiny, když se zpoza stromů vynoří Cascate di Soscorza. Je nádhernej, majestátnej… ale ještě hezčí na něm je, že dáš dalších 10 kroků a vynoří se další 2 vodopády, o kterých jsem vůbec netušil.Pohled na vodopád - Sony A7 III, Tamron 17-28mm f/2.8, ISO80, 1/100, f/13, VFFOTO magnetický UV GS adaptér 67-82mm

Jediný, v čem mapy.cz úplně neexcelujou je odhad času. Cesta nahoru má trvat cca. 3 hodiny, nicméně já se tam dohrabal hotovej, hladovej a ukrutně žíznivej cca. po 6 hodinách!? Naštěstí se nade mnou italskej Krakonoš slitoval a postavil tu horskou chatu, kde ti daj napít a mají ukrutně dobrej štrůdl s vanilkovým přelivem (myslim, že tady přesně vznikla moje štrůdl závislost).Lago di Antermoia je nádherný, kýčovitý jezero (ostatně jako všechny alpský/horský jezera) se smaragdově zbarvenou vodou, nádhernou vyhlídkou a skalníma masivama (Croda del Lago - 2806m, Seekogel - Croda del Cimel - 2893m) lemujícíma jezero kolem dokola!


Cesta z Mazzinu není úplně zadarmo, od vodopádů vede ne úplně lehkej trek, ale nebál bych se tam jít i se staršíma dětma (nicméně bych si to asi rozmyslel na jaře/podzim, kdy budou všechny ty kameny na cestě vlhký a slizký. Pár míst jsem si tu sjel nechtěně po zadku a nebrzdí se to úplně jednoduše).Jo, a v mapy.cz tak úplně problém nebyl, zpátky jsem to dal za 2,5 hodky… ono zapejkat se s foťákem u každý druhý kytičky trochu času asi zabralo… =)


MSVýbava:

Fotoaparát: Sony A7 III

Objektiv: Tamron 17-28mm F/2.8 Di III RXD - 10% sleva při použití kódu MICHAL10

Filtry: VFFOTO magnetický UV GS adaptér 67-82mm

Stativ: 3 Legged Thing Mike Legends Mike - 10% sleva při použití kódu MICHAL10

Dron: Mavic Air 2s

Batoh: Shimoda Action x70


- při nákupu na www.penta.cz a www.epenta.sk použijte kód MICHAL10 pro 10% slevu na produkty Tamron, 3 Legged Thing, Boya a Jupio ;o)

165 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page